LO L29K-J2L1-24-0-2-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LOL29K-J2L1-24-0-2-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LOL29K-J2L1-24-0-2-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LOL29K-J2L1-24-0-2-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LO L29K-J2L1-24-0-2-R18-Z
Description
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Orange 606nm LED Indication - Discrete 1.8V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Viewing Angle
160°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
610nm
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
White
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.70mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.30mm x 0.80mm