LO L29K-H2L1-24-0-2-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LOL29K-H2L1-24-0-2-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LOL29K-H2L1-24-0-2-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LOL29K-H2L1-24-0-2-R18-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LO L29K-H2L1-24-0-2-R18-Z
Description
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Orange 606nm LED Indication - Discrete 1.8V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Color
Wavelength - Peak
610nm
Lens Color
White
Size / Dimension
1.70mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.30mm x 0.80mm