GH CS8PM1.24-4T2U-1-0-350-R33
DigiKey Part Number
475-GHCS8PM1.24-4T2U-1-0-350-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GHCS8PM1.24-4T2U-1-0-350-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GHCS8PM1.24-4T2U-1-0-350-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GH CS8PM1.24-4T2U-1-0-350-R33
Description
LED OSLON SSL80 RED 656NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® SSL 80 Red 656nm (Typ) 1212 (3030 Metric)
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
530mW (400mW ~ 560mW)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Part Status
Active
SMD
Wavelength
656nm (Typ)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.093" (2.35mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.07V
Base Product Number
Current - Max
1A