PCD200-24-B-N-100
DigiKey Part Number
2053-PCD200-24-B-N-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCD200-24-B-N-100
Description
PROCESS METER LED PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LED - Red Characters Display Panel Mount
Category
Number of Characters Per Row
6, 6
Manufacturer
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
Display Characters - Height
0.600" (15.20mm), 0.460" (11.68mm)
Series
Voltage - Supply
12 ~ 24VDC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Process Meter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Process
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Measuring Range
0 ~ 20mA, ±10VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C