LMR-500-FR
DigiKey Part Number
1946-LMR-500-FR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-500-FR
Description
LMR-500 W/NON-HALOGEN FR JKT, LI
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial - Riser Cable 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Jacket Color
Black
Series
Features
Fire Retardant
Packaging
Spool
Conductor Material
Aluminum, Copper Coated
Part Status
Active
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Cable Type
Coaxial - Riser
Dielectric Diameter
0.370" (9.40mm)
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE), Riser
VoP, Velocity of Propagation
82.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.500" (12.70mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C