LMR-300-DB
DigiKey Part Number
1946-LMR-300-DB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-300-DB
Description
LMR-300 WATERTIGHT, BLACK PE JAC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Jacket Color
Black
Series
Features
Direct Burial, Watertight
Packaging
Spool
Conductor Material
Copper, Bare
Part Status
Active
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Cable Type
Coaxial
Dielectric Diameter
0.190" (4.83mm)
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE)
VoP, Velocity of Propagation
82.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.300" (7.62mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C