LMR-240-DB
DigiKey Part Number
1946-1060-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-240-DB
Description
CABLE LMR-240 BLACK PE 10'
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 10.0' (3.05m) 50 Ohms
Category
Length
10.0' (3.05m)
Jacket Color
Black
Series
Features
Direct Burial, Watertight
Packaging
Spool
Conductor Material
Copper, Bare
Part Status
Discontinued at DigiKey
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Cable Type
Coaxial
Dielectric Diameter
0.150" (3.81mm)
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE)
VoP, Velocity of Propagation
83.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.240" (6.10mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Shield Type
Braid
Base Product Number
Impedance
50 Ohms