ATM13-12PD-BM01_2
ATM13-12PD-BM01
DigiKey Part Number
889-3333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM13-12PD-BM01
Description
CONN HEADER R/A 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position
EDA/CAD Models
ATM13-12PD-BM01 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.303" (33.10mm)
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish - Post
Gold
Features
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Gray
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Voltage Rating
250V