ATF13-4P-BM33
ATF13-4P-BM33
AT Series™ Connectors Overview
ATF13-4P-BM33
DigiKey Part Number
889-ATF13-4P-BM33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-4P-BM33
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.354" (9.00mm)
EDA/CAD Models
ATF13-4P-BM33 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.437" (36.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Features
Board Lock, Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250VDC