ATF13-12PD-BM33
ATF13-12PD-BM33
AT Series™ Connectors Overview
ATF13-12PD-BM33
DigiKey Part Number
889-ATF13-12PD-BM33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-12PD-BM33
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.174" (4.42mm)
EDA/CAD Models
ATF13-12PD-BM33 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.504" (38.20mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Board Lock, Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Brown
Style
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250VDC