ATF13-08PD-BM31
AT Series™ Connectors Overview
ATF13-08PD-BM31
DigiKey Part Number
889-ATF13-08PD-BM31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-08PD-BM31
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position
EDA/CAD Models
ATF13-08PD-BM31 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
1.547" (39.30mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish - Post
Gold
Features
Board Lock, Mounting Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Brown
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Voltage Rating
250VDC