ATF13-08PD-BM11
AT Series™ Connectors Overview
ATF13-08PD-BM11
DigiKey Part Number
889-ATF13-08PD-BM11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATF13-08PD-BM11
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position
EDA/CAD Models
ATF13-08PD-BM11 Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.917" (23.29mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish - Post
Gold
Features
Mounting Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Brown
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Voltage Rating
250VDC