AT15-12PD-BM01_2
AT Series™ Connectors Overview
AT15-12PD-BM01
DigiKey Part Number
889-3285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT15-12PD-BM01
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
EDA/CAD Models
AT15-12PD-BM01 Models
Category
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Mfr
Insulation Height
1.185" (30.10mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish - Post
Gold
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Brown
Style
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250V