AT15-12PC-BM16_2
AT Series™ Connectors Overview
AT15-12PC-BM16
DigiKey Part Number
889-3284-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT15-12PC-BM16
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT15-12PC-BM16 Models
Category
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Mfr
Insulation Height
1.378" (35.00mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Ingress Protection
IP67
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
13A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V