AT15-12PC-BM03_2
AT Series™ Connectors Overview
AT15-12PC-BM03
DigiKey Part Number
889-3282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT15-12PC-BM03
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
EDA/CAD Models
AT15-12PC-BM03 Models
Category
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Mfr
Insulation Height
1.185" (30.10mm)
Features
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250V