AT13-08PD-BM03_2
AT Series™ Connectors Overview
AT13-08PD-BM03
DigiKey Part Number
889-3313-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT13-08PD-BM03
Description
CONN HEADER R/A 8POS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position
EDA/CAD Models
AT13-08PD-BM03 Models
Category
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Mfr
Insulation Height
1.390" (35.30mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Ingress Protection
IP67
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Brown
Style
Current Rating (Amps)
13A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V