AT04-12PD-BM04
DigiKey Part Number
889-1932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT04-12PD-BM04
Description
CONN HEADER VERT 12POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position
EDA/CAD Models
AT04-12PD-BM04 Models
Insulation Height
0.835" (21.21mm)
Contact Finish - Mating
Nickel
Features
Board Lock, Potting Wall
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Insulation Color
Brown
Style
Current Rating (Amps)
13A