ACJM-MV35-2S
DigiKey Part Number
889-ACJM-MV35-2S-ND
Manufacturer
Amphenol Audio
Manufacturer Product Number
ACJM-MV35-2S
Description
3.5MM MONO VERTICAL METAL NUT SC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Press-Fit, Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACJM-MV35-2S Models
Category
Termination
Press-Fit, Solder
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Features
Mounting Hardware, Thread Lock
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Part Status
Active
Voltage - Rated
34V
Connector Type
Phone Jack
Current Rating (Amps)
10 A
Gender
Female
Contact Material - Plating
Tin
Signal Lines
Mono
Body Color
Silver, Black
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions/Contacts
2 Conductors, 3 Contacts
Contact Material
Brass
Internal Switch(s)
Single Switch
Panel Hole Size
0.236" (5.99mm)