SND50M120HE2G is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for SND50M120HE2G is not available
SND50M120HE2G
DigiKey Part Number
4306-SND50M120HE2G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SND50M120HE2G
Description
SND50M120HE2G
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
9A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
26-30 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C