SND50M100EG is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for SND50M100EG is not available
SND50M100EG
DigiKey Part Number
4306-SND50M100EG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SND50M100EG
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
9A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C