SND37S10HE2G is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for SND37S10HE2G is not available
SND37S10HE2G
DigiKey Part Number
4306-SND37S10HE2G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SND37S10HE2G
Description
SND37S10HE2G
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
9A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C