SND37S100T2G/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for SND37S100T2G/AA is not available
SND37S100T2G/AA
DigiKey Part Number
4306-SND37S100T2G/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SND37S100T2G/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
9A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C