SD50M120000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for SD50M120000 is not available
SD50M120000
DigiKey Part Number
4306-SD50M120000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD50M120000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Wire Gauge
26-30 AWG
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C