SD15F1S50T20/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for SD15F1S50T20/AA is not available
SD15F1S50T20/AA
DigiKey Part Number
4306-SD15F1S50T20/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD15F1S50T20/AA
Description
SD15F1S50T20/AA
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C