RD50S1S500X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD50S1S500X is not available
RD50S1S500X
DigiKey Part Number
4306-RD50S1S500X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD50S1S500X
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C