RD50S100E3C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD50S100E3C is not available
RD50S100E3C
DigiKey Part Number
4306-RD50S100E3C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD50S100E3C
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C