RD50M1S50T2Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD50M1S50T2Z is not available
RD50M1S50T2Z
DigiKey Part Number
4306-RD50M1S50T2Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD50M1S50T2Z
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C