RD50M1S5000/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD50M1S5000/AA is not available
RD50M1S5000/AA
DigiKey Part Number
4306-RD50M1S5000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD50M1S5000/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C