RD50M10G0Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD50M10G0Z is not available
RD50M10G0Z
DigiKey Part Number
4306-RD50M10G0Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD50M10G0Z
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C