RD37S10G0C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD37S10G0C is not available
RD37S10G0C
DigiKey Part Number
4306-RD37S10G0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD37S10G0C
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C