RD37S10ANEC is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD37S10ANEC is not available
RD37S10ANEC
DigiKey Part Number
4306-RD37S10ANEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD37S10ANEC
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C