RD37M1S500Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD37M1S500Z is not available
RD37M1S500Z
DigiKey Part Number
4306-RD37M1S500Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD37M1S500Z
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C