RD37M10ANEC is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD37M10ANEC is not available
RD37M10ANEC
DigiKey Part Number
4306-RD37M10ANEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD37M10ANEC
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C