RD25S10GT2X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD25S10GT2X is not available
RD25S10GT2X
DigiKey Part Number
4306-RD25S10GT2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD25S10GT2X
Description
RD25S10GT2X
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C