RD25M120GE0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for RD25M120GE0 is not available
RD25M120GE0
DigiKey Part Number
4306-RD25M120GE0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD25M120GE0
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Wire Gauge
26-30 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C