RD25M10GT2S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for RD25M10GT2S is not available
RD25M10GT2S
DigiKey Part Number
4306-RD25M10GT2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD25M10GT2S
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Green
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C