RD15M10GE0 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4306-RD15M10GE0-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RD15M10GE0 |
Description | D-SUB CONNECTOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Material, Finish Steel, Clear Chromate Plated Zinc |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness Flash |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 11A |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Green |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled |
Contact Type Signal | Wire Gauge 20-24 AWG |
Flange Feature Cable Side, Male Jackscrew (4-40) | Contact Material Copper Alloy |
Termination Crimp | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |