Image for PLC18M42B0A1 is not available
PLC18M42B0A1
DigiKey Part Number
4306-PLC18M42B0A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLC18M42B0A1
Description
PLC18M42B0A1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Connector Plug, Male Pins Through Hole, Right Angle Blue Power
Category
Number of Columns
6
Manufacturer
Amphenol Positronic
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Features
Board Lock
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Usage
Daughtercard-to-Motherboard
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Blue
Connector Style
Power
Current Rating (Amps)
18A
Number of Positions
18
Material Flammability Rating
UL91 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating
600VAC