PCD50M98S0T2Z/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for PCD50M98S0T2Z/AA is not available
PCD50M98S0T2Z/AA
DigiKey Part Number
4306-PCD50M98S0T2Z/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCD50M98S0T2Z/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C