ODD62F4R8N00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ODD62F4R8N00 is not available
ODD62F4R8N00
DigiKey Part Number
4306-ODD62F4R8N00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD62F4R8N00
Description
ODD62F4R8N00
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.314" (7.98mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C