ODD44M4R8N00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ODD44M4R8N00 is not available
ODD44M4R8N00
DigiKey Part Number
4306-ODD44M4R8N00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD44M4R8N00
Description
ODD44M4R8N00
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.314" (7.98mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C