ODD104F3S60T0/AA-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for ODD104F3S60T0/AA-14 is not available
ODD104F3S60T0/AA-14
DigiKey Part Number
4306-ODD104F3S60T0/AA-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD104F3S60T0/AA-14
Description
ODD104F3S60T0/AA-14
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
104 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
5
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
6
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C