MD50M5R8NV3Z/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD50M5R8NV3Z/AA is not available
MD50M5R8NV3Z/AA
DigiKey Part Number
4306-MD50M5R8NV3Z/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50M5R8NV3Z/AA
Description
MD50M5R8NV3Z/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C