MD50M5R70T20/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD50M5R70T20/AA is not available
MD50M5R70T20/AA
DigiKey Part Number
4306-MD50M5R70T20/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50M5R70T20/AA
Description
MD50M5R70T20/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C