MD50M59R60T20 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD50M59R60T20 is not available
MD50M59R60T20
DigiKey Part Number
4306-MD50M59R60T20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50M59R60T20
Description
MD50M59R60T20
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.545" (13.84mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C