MD50F5R700X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 13
Image for MD50F5R700X/AA is not available
MD50F5R700X/AA
DigiKey Part Number
4306-MD50F5R700X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50F5R700X/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C