MD50F5R5NV50/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD50F5R5NV50/AA is not available
MD50F5R5NV50/AA
DigiKey Part Number
4306-MD50F5R5NV50/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50F5R5NV50/AA
Description
MD50F5R5NV50/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C