MD50F3S60T0/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD50F3S60T0/AA is not available
MD50F3S60T0/AA
DigiKey Part Number
4306-MD50F3S60T0/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50F3S60T0/AA
Description
MD50F3S60T0/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C