MD50F200EX/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD50F200EX/AA is not available
MD50F200EX/AA
DigiKey Part Number
4306-MD50F200EX/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50F200EX/AA
Description
MD50F200EX/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C