MD37M5R70V5Z/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD37M5R70V5Z/AA is not available
MD37M5R70V5Z/AA
DigiKey Part Number
4306-MD37M5R70V5Z/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD37M5R70V5Z/AA
Description
MD37M5R70V5Z/AA
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C